Zákaz reťazí pre všetky psy nadobudla účinnosť od 1.1.2024!!!

Od 1.1. 2022 je účinný Zákon 272/2021 Z.z., ktorý zakazuje držanie psov na reťazi a akomkoľvek uväzovacom prostriedku (okrem vôdzky počas venčenia).

Čo prináša nový zákon?

 ZAKAZUJE SA:

v chovnom zariadení (byt, dom, dvor alebo akékoľvek miesto – priestor, kde je zviera dočasne alebo trvalo chované – držané) chovať a držať psa uviazaného akýmkoľvek prostriedkom na uväzovanie

 VÝNIMKA JE:

krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia a ošetrovania,

  chovu / držby nebezpečného psa (pes, ktorý v minulosti napadol / pohrýzol človeka podľa zákona 282/2002), nie však gravidnej / dojčiacej suky, chorého psa a šteňaťa do 6 mesiacov,

  uviazanie služobného psa (v službách polície, vojakov, colníkov, justičnej stráže) a psa na osobitný účel (záchranársky, pastiersky, poľovný, v horskej službe a SBS) počas stráženia, či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený a počas výcviku.

 Tento zákon 272/2021 Z.z. platí od 1.1. 2022 pre psy narodené po tomto dátume a od 1.1. 2024 pre všetky psy. Prechodné obdobie je potrebné na to, aby sa všetci držitelia zvierat stihli na zmenu adaptovať, napr. postaviť plot.

Sedem zásad spokojného psa

  1. čerstvá voda stále
  2. vhodná strava denne
  3. riadna búda s podlahou na odpočinok a ochranu pred nepriazňou počasia (mráz, dážď, slnko)/ prístup do domu – pes je spoločenské zviera a chce byť pri svojom pánovi
  4. denný voľný pohyb a aktivita
  5. očkovania a pravidelná veterinárna starostlivosť
  6. základný výcvik
  7. pevná a láskavá ruka majiteľa

Ponuka práce – príslušník obecnej polície

Obec Tvrdošovce v zmysle § 6 ods. 1 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov informuje o voľnom pracovnom mieste na pracovnú pozíciu:

príslušník obecnej polície – obecný policajt

Kvalifikačné a osobitné predpoklady na vykonávanie pracovnej pozície:

– úplné stredné alebo úplné stredné odborné vzdelanie,

– organizačné schopnosti, schopnosť presne a precízne vykonávať pracovné úlohy,

– spoľahlivosť, flexibilita, komunikatívnosť, bezúhonnosť,

– telesná, duševná a odborná spôsobilosť na výkon práce v zmysle § 5 ods. 2 zákona č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov,

– vodičský preukaz skupiny B,

– užívateľská úroveň práce s PC.

Náplň práce:

Výkon práce v zmysle § 3 zákona č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.

Miesto výkonu práce:

Obec Tvrdošovce – Obecná polícia, Novozámocká cesta 56, 941 10 Tvrdošovce

POZOR ZMENA! Termín na predkladaní žiadostí bol predĺžený do 31.1.2024!

Ďalšie údaje nájdete tu (pdf, veľkosť: 199 kB).

AUTO NIE JE VÝKLAD

AUTO NIE JE VÝKLAD

              Vážený vodič,

Dovoľujeme si Vás upozorniť na skutočnosť, že ponechaním

cenných vecí vo Vašom vozidle zvyšujete riziko odcudzenia Vášho vozidla alebo vecí z neho.

  Vaše auto

sa môže stať zaujímavým cieľom pre zlodejov

●UZAMYKAJTE auto a skontrolujte zatvorenie všetkých okien pri každom opustení vozidla.

NENECHÁVAJTE cenné veci vyložené na sedadlách a na viditeľnom mieste (kabelky, doklady, GPS navigáciu, notebook, kľúče)

NENECHÁVAJTE pracovné náradie v batožinovom / nákladnom priestore vozidla.


OBECNÁ POLÍCIA v Tvrdošovciach chce touto cestou požiadať účastníkov cestnej premávky, aby dbali o zvýšenú opatrnosť, sledovali situáciu v cestnej premávke pri prechode cez hlavnú cestu, nakoľko bude na ceste v najbližších dňoch zvýšený počet motorových vozidiel.

foto zdroj: google.sk

Ochrana života a zdravia

Dňa 26.októbra sa príslušníci OcP Tvrdošovce a članova DHZ Tvrdošovce zúčastnili v ZŠ J. A. Komenského , kde sa žiaci venovali téme Ochrany života a zdravia. Príslušníci aj členovia DHZ žiakom podali dôležité informácie, rady a predviedli praktické ukážky, ktoré si žiaci mohli aj vyskúšať. Mohli si popri tom popozerať služobné vozidlo Obecnej polície a zásahové vozidlo TATRA členov DHZ Tvrdošovce.

Upozorňovanie vodičov pri cintoríne

Príslušníci Obecnej polície Tvrdošovce aj tento rok pred Sviatkom všetkých svätých upozorňujú vodičov na ostražitosť a skutočnosť, že ponechaním cenných vecí vo vozidle sa zvyšuje riziko odcudzenia vozidla, alebo vecí z neho. Pokračovať v tejto aktivite sa bude aj počas nasledujúcich dní.

Pozor na zvýšený pohyb chodcov

Vzhľadom na blížiaci sa Sviatok dušičiek bude v okolí Tvrdošovského cintorína už čoskoro zvýšený počet áut a ľudí. Na túto skutočnosť upozorňujú aj dopravné značky v okolí cintorína na Bratislavskej ceste v oboch smeroch.

Od 1. októbra 2023 platí ZÁKAZ parkovania na chodníkoch.

Od 1. októbra 2023 je v platnosti novela zákona “ č. 8/2009 Z.z. “ o cestnej premávke. Parkovanie na chodníku je plošne zakázané. Výnimkou sú len miesta, označené dopravným značením ako parkovacie. Ak nechcete neskôr dostávať pokuty, preparkujte svoje vozidlo z chodníka už dnes. Polícia pri zlom parkovaní môže uplatniť objektívnu zodpovednosť – t. j. vyfotiť a poslať pokutu, ktorej sa nevyhnete.

Stav platný od začiatku OKTÓBRA:

Vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku. Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať. To neplatí pre cyklistov, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla, pre automatizované doručovacie vozidlo, ak dopravnou značkou (vyznačené parkovacie miesta) alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla, kolobežky s pomocným motorčekom alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

,,Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, pre automatizované doručovacie vozidlo, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla, kolobežky s pomocným motorčekom alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.Viac TU.

Pozor na podvodníkov na internete!!!

Obecná polícia upozorňuje obyvateľov obce, aby nenaleteli podvodníkom, ktorí sa môžu nabúrať do cudzieho účtu osôb, ktoré majú v priateľoch na sociálnych sieťach a vydávajú sa za túto osobu, aby pôsobili dôveryhodne v snahe získať od nich citlivé údaje o platobných kartách a podobne. Preto NIKDY nikomu neposkytujte údaje o Vašej platobnej karte (číslo karty, platnosť karty a CVC kód zo zadnej strany karty.

Ilustračný obrázok | zdroj:profimedia.cz

Pozor na zvýšený pohyb chodcov

Vzhľadom na blížiaci sa Sviatok dušičiek bude v okolí Tvrdošovského cintorína už čoskoro zvýšený počet áut a ľudí. Na túto skutočnosť upozorňujú aj dopravné značky v okolí cintorína na Bratislavskej ceste v oboch smeroch.

Upozorňovanie vodičov pri cintoríne

Príslušníci Obecnej polície Tvrdošovce pred Sviatkom všetkých svätých upozorňujú vodičov na ostražitosť a skutočnosť, že ponechaním cenných vecí vo vozidle sa zvyšuje riziko odcudzenia vozidla, alebo vecí z neho. Pokračovať v tejto aktivite sa bude aj počas nasledujúcich dní.